İlikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır

Her Yemeğe İlikli Kemik Suyu

Uzun araştırmalarım sonucunda kafama göre bir tarif ayarlayabildim. Sadece kemiği suya koyup pişirmekle aslında olmuyor…

İlikli Kemik Suyu Tarifi

Malzemeler

  1. İlikli Kemik
  2. Yarım Limon
  3. 2 Adet Kuru Soğan
  4. Kristal Kaya Tuzu
  5. 1 Tatlı Kaşığı Karabiber (tane ya da çekilmiş)
  6. 4 Tane Defne Yaprağı

Dana kemiğinden yapılması daha uygun olarak görüldüğü için kasaptan aralıklı şekilde kestirdiğim ilikli kemiği aldım. (Ben daha önce hiç yapmamıştım bu tip şeyleri) Öncelikle kemikleri yapmadan önce normal suya 2-3 saat kanının çıkması için bırakıyoruz. Daha sonra kemikleri büyük bir tencereye alıp (ben 5 kiloluk çelik tencerede yapıyorum) üstünü baya geçecek kadar su koyuyoruz, burada önemli nokta soğuk su koymanız gerek.

Ocağın altını açın, kaynadıkça ilk başta yukarı kefler (sanırım doğru yazdım) çıkıyor onları almanız gerek üstünden. Resimde ki gördüğünüz şeyler… Köpükte denebilir:)

Bu işlemden sonra artık malzemeleri ekleyebiliriz: Defne yaprağı, karabiber, Kristal kaya tuzu, soğan ve limonları ekleyin. Şimdi artık ocağın altını kısabilirsiniz, güzel bir film açın ve bekleyin 🙂 6-7 saat boyunca bu kemikler kaynayacak, siz de arada kontrol etmeniz gerekecek.

7 Saat Sonra Ne Yapacağız?

İlikler artık yumuşacık görebilirsiniz, işlem tamam oluyor. Bundan sonra, ilkli kemikleri süzgeç ile bir kaba koyun. Tencerede ki suyu süzgeç yardımıyla süzün ve ilikli kemik suyunu soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra küçük ve sağlıklı gördüğünüz kaplara her yemekte bir tane kullanılacak şekilde ayırıp buzluğa yerleştirin. Ben şu şekilde yaptım:

Ben bu kağıt bardakları sağlıklı buluyorum ama tercih sizin, daha farklı kaplara da koyabilirsiniz.

Örneğin 2 litrelik bir tencereye yaptığım yemeğe yukarıda ki bir bardağı koyuyorum. Yemeğin lezzeti çok ciddi şekilde zenginleşiyor ve ne diz ağrısı kalıyor ne de kıkırdak sıvılarımız tükeniyor:) Çok sağlıklı bir şey ilikli kemik suyu. Kemiğin içinde ki kolajen madde anca 6 saatten sonra çıkıyor, bunu yemeğe koymadan sade haliyle içebilirsiniz de…

İlik Yemek

Tabi ki ilik çok faydalı fakat ben bu tip yumuşak şeyler yiyemiyorum; örneğin etin yağını yiyemem, iç organ, beyin, kelle, paça falan da yiyemem… Bu yüzden siz yiyebilirseniz ilik çok faydalı, kemiklerin kaynaması bittikten sonra kaba alıyorduk ya, işte orda kemiklerin içinden o yumuşak maddeyi çıkarın, üzerine biraz kimyon, pul biber ve tuz ekleyin isterseniz kekik ya da sevdiğiniz baharatları koyup yiyebilirsiniz.

Şifa Olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir