Şekersiz Çaya Alternatif Çözümler

Yıllardır yaşadığım bir sorun, bir olay hatta benim için bir devlet meselesi ! Şekersiz çaya alternatif çözümler:

Çayı şekersiz içemeyen tayfadanım, doğrudur! Senelerdir “tatlandırıcı dene, limon sık” tarzı muhabbetlere girildi, korkmayın ben bu tip şeylere girmeyeceğim. Limon evet çok güzel yapabilen devam… Fakat, tatlı bir şey içmek istiyorsun ama tatlı yerine ekşi bir şey katıyorsun? Yani maalesef limon kesmiyor. Bu konuda ki herkesi çok iyi anlıyorum. Tatlandırıcılar malum: zararlı! Meyveden şeker vs… de olmuyor. Şimdi çayı tatlandırmak ile ilgili deneyimlerime geçelim:

Meyan Kökü:

Muhakkak duymuşsunuzdur, inanılmaz bir şey… Birazcık meyan kökü çayınızın içine atarak aradığınız tadı yakalayabilirsiniz diye düşünüyorum. Pastalara vs… de deniyorlarmış (ben denemedim), beğeniliyor. Meyan kökü benim için ilk sırada…

Tarçın:

Kök tarçının tadı gerçekten çok güzel, meyan kökü gibi tatlandırmaz ama çok beğeneceksiniz diye düşünüyorum. Yalnız çok az atmalısınız küçük sandığınız bir parça çayın içinde demlendikçe tadı bayıyor.

Şimdi ben bu ikisini denedim. Meyan kökü bir süre sonra aynı gaps diyetine başladıktan sonra tatlıya bakış açım gibi fazla tatlı gelmeye başladı. Tarçın arada kullanıyorum ama işin güzel tarafı artık çayı sade içebiliyorum. Ha tabi Türk kahvesi tercihim 🙂 Çayı açık içmeye çalışırsanız ilk başta alışma sürenizi daha iyi atlatabilirsiniz. 

Zencefil – Bal

Bal ile tatlandırılmış zencefil çayı bağırsakları gerçekten çok rahatlatıyor. Eğer çaya alternatif düşünülürse hem faydalı hemde tatlı bir karışım olan zencefil-bal çayını deneyebilirsiniz. Umarım faydalı olabilmişimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir