60’lı Yaşlarda Gaps Beslenme Şekline Geçilir mi?

Daha önce ki yazımda anneme Gaps Beslenme şekline başladığımı ve 1 ayda 7 kilo verdirdiğimden bahsetmiştim.

Annem 68 yaşında, yaklaşık 3 aydır bu şekilde besleniyor ve 13 kilo vererek 88 kiloya ulaştı. 3 ay önce 101 kilo ile başladığımızı da eklemek isterim. Açıkçası bu kadar değişim beklemiyordum, annem resmen gençleşti diyebilirim. Kendi işlerini artık kendisi yapıyor, günde çıkıp 3000 ya da 5000 adım atıp geliyor. Geçen, “camlarımı kendim sildim biliyor musun?” diye aşırı mutlu şekilde aradı beni.

Sabahları omletini yiyor, öğlen ben smoothie tarifi vermiştim ama o ayran yapıp meyveyi yanında yemeyi tercih etti (belli yaşta insanlar yeni çıkan karışımlara pek sıcak bakmıyor:) ). Akşam da sebze yemeğini ya da ton balıklı salatasını yiyor. “Her gün ne yapacağım” derdi  kalmadı. Belli şeyler yeniyor çok basit bence de…  Örneğin o hala ara ara yemekler de margarin kullanıyordu margarin zehir… Tamamen zeytinyağı ve organik tereyağına geçiş yaptırdım. Ne yapın ne edin margarin asla ve asla yemeyin-yedirmeyin. Annem tv lerde gördüğümüz bir çok ünlü doktora gitmişti, hepsi kilo vermen lazım diyordu ama belli bir yaştan sonra gerçekten çok zor veriliyor. Ama artık ne kadar kolay olduğunu siz de gördünüz. Kilo vermek için doktorlara tonlarca para vermeniz gerekmiyor, eski usül sağlıklı beslenin yeter…

Annemi burada anlatsam da inanmazsınız görmeniz lazımdı. Lavaboya gider gelirken nefes nefese kalırdı. Yürüyemezdi neredeyse, hemen yorulurdu (ritm bozukluğu rahatsızlığından dolayı). Şimdi sadece 3 ayda her şey geride kaldı çok şükür. Çevrenize de kilo veremeyen, hasta yaşlılara da lütfen bu beslenme protokolünü önerin. İnanın çok büyük değişimler olacak ve siz de vesile olacaksınız.

Annem ile ilgili ilk yazım burada.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir